Staff

Home/Staff
Staff 2017-06-08T14:08:28+00:00

Staff

HEADTEACHER: Mr. R. Broadbridge
DEPUTY HEADTEACHER: Miss T. Gibbs
ASSISTANT HEADTEACHER: Mr. L. Lewis
ALENCO: Mrs. D. Watson

Progress & Guidance Manager Year 7: Mrs. H. W. East
Progress & Guidance Manager Year 8: Mrs. R. J. Davies
Progress & Guidance Manager Year 9: Miss J. Hosking
Progress & Guidance Manager Year 10: Mr. G. H. Roberts
Progress & Guidance Manager Year 11: Mr. A. T. Morgan
Progress & Guidance Manager Year 12/13: Mrs. S. J. Bosher

HEADS OF SUBJECT/ASPECTS:

Art: Mrs. K. Thomas
Biology: Mrs. S. Workman
Drama: Mrs H. East
English: Mr. A. Griffith
Geography: Mrs. R. Carpenter
History: Mr. J. Bryant
ICT/Media/Business Studies: Mr. G. Gillard
Literacy Co-ordinator: Mrs. L. A. Jones
Mathematics: Mr. N. Young
Modern Foreign Languages: Miss. J. Daniels
Music: Mr. N. Bell
Numeracy Co-ordinator: Mr. M. F. Humphries
Physical Education: Mrs. A. Stephens
Physics: Mr. M. Hirst
PSE/Welsh Baccalaureate Co-ordinator: Miss C. Huggins
Religious Ed.: Mrs. R. J. Davies
Technology: Mr. R. Wyatt
Welsh 1st Language: Mrs. N. Williams-Pike)
Welsh 2nd Language: Mrs. H. L. Davies

PART-TIME TEACHING STAFF
Miss L Cross: Welsh
Mrs. M. Gillespie: EAL
Miss A. Howe: EAL (maternity cover for Mrs. M. Gillespie)
Mrs. L. A. Jones: German, French
Mrs. D. Morgan: Geography, Physical Education
Mr. C. Northey: P.E.
Mrs. N. Price: Learning Support (ASD)
Ms. J. Alderson: Community Sports Development Officer (5/60)

Family Forces Support Officer: Mrs. L. Burnett

TECHNICIANS:
Senior Science Technician: Mrs. S. Sutton
Science Technician: Mrs. B. Yhnell
Technology Technician: Mrs. W. Medd
Learning Resource Centre Technician/Exam Officer: Mrs. R. Bartlett-Webb

Social Inclusion Coordinator: Mrs. N Chilvers
Social Inclusion Support: Mrs. B. Thomas (Temp.)

Cover Supervisors: Mrs. T. Andrew

CAREERS OFFICER: Ms. Cerys Probert
COOK-IN-CHARGE: Mrs. S. Jones
SITE FACILITATOR: Mr. P. Spiller

FULL TIME TEACHING STAFF:

Miss L. Acreman: History
Miss J. Bentley: English (maternity cover for Mrs. J. Hawkins)                                                                                                                                        Mrs S Boscher: Biology                                                                                                                                                                                                                Mr. W. J. Chilvers: Maths
Ms. J. Dover: Science
Mrs, J. Hawkins: English                                                                                                                                                                                                   Ms C Huggins: Art
Miss J. Hosking: English
Mr. M. Humphries: Business Studies, W/M Geography, History

Mr. A. Morgan: Physical Education
Mr. G.H. Roberts: Music

Mr A Stanway: Maths (Cover)                                                                                                                                                                                   Mrs S Tyson: Maths (Cover)

 

NON-TEACHING STAFF

Business Manager: Mr. A. Canning
P.A. to SLT: Miss M. Coleman
Office Manager: Ms. A. Hughes
Admin. Assistant: Mrs. K. Myatt
Admin. Assistant: Mrs. H. Woodcock
Attendance Officer: Mrs. M. Norris
ICT Manager: Mr.  A. James
Data Assessment: Mr. P. Owen
 
Higher Level Teaching Assistants: Mrs. J. McLennan
Mrs. R. Owen
Ms. C. Potter
 

Learning Support Assistants: Mrs. R. Adams
Mrs. R. Dixon
Mrs. J. Hyatt
Mrs. F. Jenkins
Mrs. A. Nicholas
Mrs. D. Roberts
Mrs. R. Wyatt